METODY
Kinezioterapie
Individuální cvičení a terapie, které jsou přizpůsobeny potřebám každého pacienta. Pomáhá zlepšit sílu, koordinaci a pohyblivost. Kinezioterapie (v doslovném překladu „léčba pohybem“) je terapeutický přístup k léčbě různých onemocnění pomocí pasivních pohybů svalů (zejm. prostřednictvím masáží) i aktivních tělesných pohybů (tj. cvičením). Kinezioterapie je jedním ze základních pilířů fyzioterapie.
SM systém (Spiralní stabilizace)
Pomáhá aktivovat spirální svalové řetězce procházející celým tělem a zajišťovat vyrovnané, vzpřímené postavení těla, a tedy souměrné zatížení obratlů a správnou velikost meziobratlových prostor. Cílem cvičení je zvětšení meziobratlového prostoru a tedy léčit a regenerovat meziobratlové ploténky celé páteře. Dochází k protažení páteře a výhřez disku má možnost se vstřebat a přestává utlačovat či dráždit kořenové nervy. Tímto způsobem je páteř při pohybu aktivně stabilizována.
SM systém využívá cvičení s pružným lanem. Základ tvoří 11 základních a 120 pokročilých cviků, součástí metody jsou speciální manuální, masážní a trakční techniky.
Autorem metody je MUDr. Richard Smíšek.
Více zde: www.spiralstabilization.cz
Dynamická neuromuskulární stabilizace dle prof. Koláře
Celá metoda DNS vychází z vývojové kineziologie. Jedná se o ucelený celek, který v sobě snoubí hned několik principů a metod. Metoda, která se zaměřuje na stabilizaci páteře a kloubů. Využívám pozice a pohyby, které můžeme vidět u dětí během prvních 2 let života. Při terapii dochází k ideálnímu postavení a biomechanickému zatížení v jednotlivých kloubech (k tzv. centraci) a svaly tak pracují efektivněji a ekonomičtěji bez možnosti přetížení nebo poškození. Pomáhá s bolestmi zad a problémy s pohybovým aparátem.
Více zde: www.dns-cz.com/metoda-dns
Měkké a mobilizační techniky
Měkké techniky se zaměřují na ošetření kůže, podkoží, fascií, svalů a jejich úponů. Slouží k uvolnění svalových spasmů a k odstranění tzv. reflexních, obvykle bolestivých změn ve svalech a okolních strukturách. Těmito technikami reflexní cestou nejenom uvolňujeme napětí měkkých tkání, ale i porušenou funkci vnitřních orgánů. Provádí se bez použití masážních emulzí. Tuto terapii nelze zaměňovat s masážními technikami.
Mobilizací páteře, periferních kloubů a žeber nenásilně obnovujeme kloubní vůli i funkční pohyblivost u zablokovaného kloubu. Do mobilizačních technik patří i nácvik automobilizace.
Cílem je navození rovnováhy pohybového aparátu i v oblastech vzdálených mimo místo působení.
Mobilizace žeber dle Mojžíšové
Tato metoda se zaměřuje na obnovu pohyblivosti žeber a hrudníku. Je často využívána u pacientů s bolestmi zad nebo hrudníku. Žebra se metodou dle L. Mojžíšové mobilizují pomocí excentrické kontrakce velkého prsního svalu – fyzioterapeut dává adekvátní odpor při specifickém pohybu horní končetiny klienta podle toho, které žebro je zablokované.
Po mobilizaci reflexní spazmy tají až 48 hodin. Během mobilizace se mohou, ale nemusí objevovat zvukové fenomény (lupnutí) – ty nejsou podmínkou úspěšně provedené mobilizace.
Cvičení s míčem, overbally a pružnými tahy
Cvičení na gymnastickém míči zlepšuje stabilitu, rovnováhu, koordinaci pohybu, kondici. I při jednoduchém cvičení nebo pouhém sezení na míči se aktivují svaly celého těla. Při cvičení s míčem nebo na míči se dají posilovat problematické partie těla, protahovat zkrácené svaly, uvolňovat bolestivé části těla. Cvičení s gymnastickým míčem a dalšími pomůckami. Posiluje svaly a zlepšuje stabilitu. Overball je lehký, malý, pružný, měkký a nafukovací míček. Byl vyvinut především pro dechová cvičení. Umožňuje zvětšování objemu plic, hlavně u dětí. Další z funkcí bylo zlepšování motoriky ruky, jak po úrazech, tak i u zdravých osob např. při zkracování šlach.
Cvičení senzomotoriky, úseče, labilní plochy
Cvičení na labilních plochách (též balanční cvičení) je rovnovážné cvičení, které se dá využít u velkého množství diagnóz. Využívá se k udržení a zlepšení správné funkce pohybového systému, ke správnému zapojení svalů – koordinaci, jako kompenzaci statického přetěžování. Cílem je dosáhnout automatické aktivace žádaných svalů. Vhodné také pro cvičení plochonoží.
Kineziotejping
Fyzioterapeutická metoda, která se používá k uvolnění přetížených svalů, zpevnění poraněných kloubů a svalů nebo se aplikuje před plánovanou větší námahou za pomoci elastických bavlněných pruhů látky.
Vyšetření podoskopem
Podoskop je moderní diagnostický přístroj pro diagnostiku ortopedických vad nohou. Díky vysoké svítivosti umožňuje podrobně hodnotit různě zatížené partie chodidla. Pomocí tohoto špičkového systému lze nejen jednoznačně určit vady a deformace nohou, ale také lépe a přesněji stanovit příčinu těchto potíží.
Nácvik autoterapie
instruktáž vhodných cviků k samostatnému cvičení v domácím prostředí
Fyzioterapeutické, klasické a relaxační masáže
Masáže vyvolávají v těle místní, celkovou nebo vzdálenou reakci. Pomáhají uvolnit nejen namáhané a ztuhlé svalstvo, ale také odstranit bolest a zlepšit celkovou pohodu. Aktivují metabolismus a posilují imunitní systém.
Baňkování
Dokáže zmírnit bolest, uvolnit svalové křeče a zvýšit prokrvení. Má silný protizánětlivý účinek.